Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 4067313

Wapiennik (2)Budowa
XVIII w
 
Wapiennik - piec do wypalania wapienia, pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku i powstał z pozyskiwanych w okolicy nieregularnych ciosów kamiennych. Piec zbudowano na planie sześciokąta o kubaturze ok. 200 m3 i ścianami pochylonymi do środka. Tylną ścianę zastąpiła skała, a w trzech z nich u podstawy przeprute zostały otwory jako szyby wentylacyjne przesklepione kolebkowo. Do wykończenia szybów wentylacyjnych posłużył ciosany kamień. Otwory zapewniały również dostęp do paleniska w celu równomiernego, ...
Wapiennik - piec do wypalania wapienia, pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku i powstał z pozyskiwanych w okolicy nieregularnych ciosów kamiennych. Piec zbudowano na planie sześciokąta o kubaturze ok. 200 m3 i ścianami pochylonymi do środka. Tylną ścianę zastąpiła skała, a w trzech z nich u podstawy przeprute zostały otwory jako szyby wentylacyjne przesklepione kolebkowo. Do wykończenia szybów wentylacyjnych posłużył ciosany kamień. Otwory zapewniały również dostęp do paleniska w celu równomiernego, rozprowadzenia ognia na całej płaszczyźnie i wygarnięcia popiołów. Wewnątrz w dwukomorowym palenisku znajdował się ruszt. Surowcem dla wapiennika były skały wapienne. W celu uzyskania wapna palonego piec rozgrzewano do 900-1000ºC.
Surowiec ładowano od góry przez duży otwór za pomocą prostych, drewnianych konstrukcji. Piec pracował w sposób ciągły. Otwór w górnej części szybu zasypywano na przemian warstwami kamienia wapiennego i paliwa - węgla drzewnego, torfu lub węgla kamiennego. Wsad obsuwając się w dół szybu pieca był podgrzewany spalinami ze strefy wypału, następnie węgiel ulegał zapaleniu i w strefie wypalania, gdzie temperatura dochodziła do 1200ºC, kamień wapienny ulegał rozkładowi według reakcji: CaCO3 > CaO + CO2. Dwutlenek węgla CO2 , ze spalinami uchodził do atmosfery, a wapno palone w dolnej części pieca było ochłodzone i wybierane przez dolny szyb jako gotowy produkt. Wypalone w takim piecu wapno wykorzystywano głównie w budownictwie, a także do wapnowania zakwaszonych gleb. Wapiennik położony jest w urokliwej Dolinie Złotej.
(opis zapożyczony z tablicy informacyjnej przy wapienniku).
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

 • Data: 2011
  komentarze: 1
  Drugi wapiennik w Jarkowicach u podnóża Lasockiego Grzbietu..Prowadzi ...
 • Data: 2013-08-10
  komentarze: 0
  Wapiennik z tablica informacyjną, z której zaczerpnięty został ...
 • Data: 2013-08-10
  komentarze: 0
  Front wapiennika z widocznym otworem wypustowym. Niestety niszczeje ...
 • Data: 2013-08-10
  komentarze: 2
  Widok na wapiennik z trasy na szlaku w kierunku na Okraj.
 • Data: 2013-08-10
  komentarze: 0
  Widok z góry na otwór, którym ładowano surowiec.
 • Data: 2013-08-10
  komentarze: 0
  Widok na prawy bok wapiennika.
 • Data: 2013-08-10
  komentarze: 0
  Analogicznie drugi lewy bok. Tak na tym jak i poprzednim zdjęciu ...
 • Data: 2013-08-10
  komentarze: 0
  Centralny wylot wapiennika widziany z bliska. Poza wstawioną tablicą ...
 • Data: 2013-08-10
  komentarze: 0
  Na tym zdjęciu widać, że ktoś już próbował wypalać...