Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 5639042

Suchy zbiornik przeciwpowodziowy Krzeszów I



 
Zbiornik Krzeszów I zlokalizowany jest w dolinie potoku Zadrna w km 10+500, powyżej zbiornika Krzeszów II. Oba obiekty hydrotechniczne, położone w bezpośrednim sąsiedztwie, współpracują ze sobą w układzie kaskadowym podczas wezbrań powodziowych. Ich przeznaczeniem jest ochrona terenów zabudowanych i użytków rolnych Krzeszowa, Czadrowa, Kamiennej Góry i innych niżej położonych miejscowości. Oba zbiorniki wybudowano w latach 1905-1906, po katastrofalnej powodzi, która w 1897 roku objęła całe dorzecze ...
Zbiornik Krzeszów I zlokalizowany jest w dolinie potoku Zadrna w km 10+500, powyżej zbiornika Krzeszów II. Oba obiekty hydrotechniczne, położone w bezpośrednim sąsiedztwie, współpracują ze sobą w układzie kaskadowym podczas wezbrań powodziowych. Ich przeznaczeniem jest ochrona terenów zabudowanych i użytków rolnych Krzeszowa, Czadrowa, Kamiennej Góry i innych niżej położonych miejscowości. Oba zbiorniki wybudowano w latach 1905-1906, po katastrofalnej powodzi, która w 1897 roku objęła całe dorzecze Odry. W normalnych warunkach eksploatacji obydwa zbiorniki są suche a przez ich czasze przepływa uregulowane koryto potoku Zadrna. Według obowiązującej Instrukcji dozwolony odpływ poniżej zbiornika Krzeszów II wynosi 12 m3 /sek. Przy dopływie fali mniejszej od tego dopływu napełnianie i odpływ odbywają się samoczynnie bez ingerencji obsługi. Przy przepływach większych od 12m3 /s odpływ ograniczany jest przez retencjonowanie fali powodziowej w zbiorniku. Zbiornik Krzeszów I funkcjonuje dopiero po napełnieniu zbiornika dolnego, na analogicznych zasadach. Manewry zamknięciami dopuszczone są po przekroczeniu stanu wodowskazu H=2,5m. Zbiornik Krzeszów I zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 20 kwietnia 2007r. w/s warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle hydrotechniczne i ich usytuowanie (Dz. U. z dnia 16 maja 2007 r. nr 86, poz. 579). zaliczony jest do obiektów hydrotechnicznych IV klasy ważności. W skład suchego zbiornika przeciwpowodziowego Krzeszów I wchodzą niżej wymienione obiekty:
− zapora ziemna długości 475 mb i wysokości 4,8 m,
− czasza zbiornika o powierzchni 29,8 ha,
− koryto wlotowe potoku Zadrna,
− upust denny konstrukcji kamiennej,
− sklepionej, długości 10,8m, szerokości w dnie 2,0m i wysokości 1,25m,
− koryto odpływowe,
− przelew powierzchniowy długości 57mb,
− przepust wałowy rurowy, średnicy 50cm i długości 27,50mb.

Cytat z opracowania: Projekt Wykonawczy - „Remont obiektów suchego zbiornika przeciwpowodziowego Krzeszów I w m. Krzeszów”, „EURO-PROJEKT”– Wrocław –grudzień 2010r.” ze strony www.wroclaw.rzgw.gov.pl.
/Petroniusz/
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 2015-09-03
    komentarze: 0
    Suchy zbiornik przeciwpowodziowy Krzeszów I należy do Regionalnego ...
  • Data: 2015-09-03
    komentarze: 0
    Suchy zbiornik przeciwpowodziowy Krzeszów I należy do Regionalnego ...
  • Data: 2015-09-03
    komentarze: 0
    Suchy zbiornik przeciwpowodziowy Krzeszów I należy do Regionalnego ...
  • Data: 2015-09-03
    komentarze: 1
    Suchy zbiornik przeciwpowodziowy Krzeszów I należy do Regionalnego ...