Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 8284421

Węglarz (568 m n.p.m.)

Ackerberg 
Węglarz to formalnie nadal najdalej na południe wysunięty szczyt... Gór Kamiennych (wg podziału fizycznogeograficznego PAN z 2018 r. - vide ), albo Gór Stołowych - Zaworów (wg podziału J. Kondrackiego z lat 60). Węglarzowi absolutnie nie po drodze jest z Górami Kamiennymi (Kruczymi) z uwagi na budowę geologiczną (miękkie skały osadowe). Do Gór Stołowych też nie pasuje bo leży całkowicie w zlewni Morza Północnego. Jego jednostką są Góry Jastrzębie (Jestřebí hory), ...
Węglarz to formalnie nadal najdalej na południe wysunięty szczyt... Gór Kamiennych (wg podziału fizycznogeograficznego PAN z 2018 r. - vide ), albo Gór Stołowych - Zaworów (wg podziału J. Kondrackiego z lat 60). Węglarzowi absolutnie nie po drodze jest z Górami Kamiennymi (Kruczymi) z uwagi na budowę geologiczną (miękkie skały osadowe). Do Gór Stołowych też nie pasuje bo leży całkowicie w zlewni Morza Północnego. Jego jednostką są Góry Jastrzębie (Jestřebí hory), które za nic ma granice państwową i w Polsce obejmują południową część Worka Okrzeszyna (ok. 5,5 km kw.).

Na zachodnim zboczu Węglarza, od strony Okrzeszyna znajdują się pozostałości (hałdy) dawnej kopalni uranu. Na południowym zboczu (od strony granicy państwowej) są pozostałości kilkunastu szurf (wykopów) poszukiwawczych mających ok. 100 m długości każdy. Już za granicą państwową południowe zbocza Węglarza trawersuje lokalna linia kolejowa z Trutnova do Teplic nad Metują. Węglarz w większości jest nieporośnięty lasem - pokrywają go łąki i dzikie pastwiska.

(uzup. moose)
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

 • Data: 2019-10-24
  komentarze: 0
  Płaski szczyt Węglarza.
 • Data: 2019-10-24
  komentarze: 0
  Ambona myśliwska na szczycie.
 • Data: 2019-10-24
  komentarze: 0
  Reper na szczycie (567,8 m n..p.m.).
 • Data: 2019-10-24
  komentarze: 0
  Widok w kierunku północno-zachodnim. Poniżej szczytu hałda dawnej ...
 • Data: 2019-10-24
  komentarze: 0
  Okrzeszyn widziany ze szczytu Węglarza.
 • Data: 2019-10-24
  komentarze: 0
  W kierunku południowym widać czeską miejscowość Chvalec z dominantą ...