Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Zdjęcia niezidentyfikowane, Lubawka
chrzan233: Nie usuwajmy zdjęć dopóki lokalizacja nie będzie jednoznacznie ustalona.
Dzielnica Daleszów Górny
Hellrid: Książka przedsiębiorstw z 1895 podaeje że w Nieder- i Oberleppersdorf znajdowały się dwie knajpy: <br> (1) Kretscham, Ulber <br>(2) Volksgarten, Seewald.<br><br> Książka z 1903-1907 podaje następujące knajpy w Ober-Lepperdorf: z. Anker / z. Lucker / z. d. drei Rosen (szukana). <br><br> Książka przedsiębiorstw z 1927 podaje, konkrety:<br> 1. Baumgart Richard, ...
Magazyn d. ekspedycji kolejowej, Kamienna Góra
VonGregor: Kolej w Polsce już dawno nie zajmuje się logistyką drobnicową...Ba, w Niemczech przed II wojną już był z tym kłopot, bo kolej przegrywała w tej materii z transportem samochodowym. Obecnie kolej żyje z masowych przesyłek i nic tego nie zmieni, bo nawet skrajni ekolodzy chcą mieć przesyłkę szybko i tanio. Zajmuję się transportem całe zawodowe życie, więc wiem co mówię. Inna sprawa, że tęsknię za tamtymi ...
Magazyn d. ekspedycji kolejowej, Kamienna Góra
rajaser: Współcześnie
ul. Spacerowa, Kamienna Góra
chrzan233: Dzięki, przypisałem do ul. Spacerowej.
Ciechanówka (580 m n.p.m.)
fanpageciechanowice: Dawno mnie nie było :) to jest cały pomnik, nie znajduje się na cmentarzu tylko na szycie góry spoglądając na dawne posiadłości. Pilsach był ostatnim właścicielem majątku Rudelstadt

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Mmaciek
Alistair
Alistair
kitapczy
TW40
Hellrid
Hellrid
TW40
pavelo
TW40
kitapczy
TW40
Wolwro
Wolwro
Wolwro
Wolwro
Sendu
Sendu
Mmaciek
Mmaciek
Sendu

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Historia i charakterystyka kościoła w Pielgrzymce
Autor: Zbigniew Mosoń°, Data dodania: 2020-10-05 10:57:04, Aktualizacja: 2020-11-02 23:48:47, Odsłon: 1161

Kościół p.w. św. Jana Nepomucena (dawniej św. Małgorzaty) – Świechowski, Kozaczewska – Golasz, Kozaczewski), w Pielgrzymce.
Kościół p.w. św. Jana Nepomucena (dawniej św. Małgorzaty – Świechowski, Kozaczewska – Golasz, Kozaczewski), w Pielgrzymce.
 
Datuje się go (Z. Świechowski) na II ćw. XIII w. Pierwsza wzmianka o kościele z 1305 r. (Panzram, Bernhard, „Geschichtliche Grundlagen der ältesten schlesischen Pfarrorganisationen”). Lutsch wskazuje na rok 1335, jako datę pierwszej informacji.
 
Kościół przebudowano w czasach nowożytnych. Pierwotny kościół był budowlą jednonawową z kwadratowym prezbiterium. Wymiary: prezbiterium – 7,60 x 7,60 m, nawa – 14,13 x 10,70 m.
 
Zbudowany z kamienia łamanego z ciosami z piaskowca. Z pierwotnej świątyni zachowały się jedynie mury nawy i północna ściana prezbiterium. Kościół przebudowano w latach 1517-79 dodając nowe sklepienie i wieżę (data 1579 widnieje na przyporze przy prezbiterium). Zniesiono dawne prezbiterium, zastępując je nowym, na szerokość nawy. Dobudowano kruchty: północną i południową.
 
W latach 1660 – 1742 pełnił funkcję kościoła ucieczkowego. Kolejna przebudowa (aut. prawdop. G. Simonettiego) miała miejsce na początku XVIII w. Posadowiono empory oraz podwyższono wieżę.
 
Obecnie budowla z prostokątną nawą i prezbiterium oraz wieżą, na dole kwadratowa, górą ośmioboczną.
 
Dwa portale: pierwszy, półkolisty w ścianie północnej z charakterystycznymi krzyżami w tympanonie. Portal ryzalitowy, uskokowy z dwiema parami kolumienek (pierwotnie z trzema). Hans Lutsch datuje go na 1517 r. (chyba ze względu na datę wykutą na portalu, która prawdop. została zatarta).
 
Ościeża ujęte w dwie służki zwieńczone kielichami kwiatów. Drugi portal uskokowy w ścianie zachodniej zachowany we fragmentach. Zwieńczony szczytem i zabudowany wieżą, również w zwieńczeniu umieszczono krzyż. Trzeci portal o laskowatych od 1/3 wysokości ościeżach, prowadzący z kruchty północnej na empory.
 
Na wieży balkonik z ażurową balustradą, podobny do tego z kościoła w Twardocicach.
 
Sklepienie kolebkowe z XVIII w. Wewnątrz dwupiętrowe empory z kolatorską emporą w prezbiterium (1-kondygnacyjną).
 
Empory ozdobione w malowidła w polach prostokątnych przedstawiające: w dolnej kondygnacji – sceny ze Starego Testamentu, w górnej – motywy z Nowego Testamentu. Wskutek rozebrania części empor w 1958 r. malowideł w dolnej części jest 15, a w górnej 11 (Steinborn, 1971 r.). Autorka w drugiej edycji „Złotoryja – Chojnów – Świerzawa” wskazuje na atrakcyjność sceny „Kuszenie na pustyni” podkreślając „dobrze zakomponowany, pastelowy koloryt rokokowego pejzażu”.
 
Na sklepieniu kościoła sceny z życia Chrystusa i Marii.
 
Z tego samego okresu pochodzi barokowy ołtarz o dekoracji ornamentów regencyjnych, ambona i prospekt organowy.
 
Kamienna, renesansowa chrzcielnica z 1612 r., liczne epitafia.
 
Hans Lutsch wskazuje na dwa ważne obrazy olejne: portret Valentina von Rederna (1790 r.) i portret kobiety z rodu von Bock i von Pollack z 1820 r. Wspomina również o kielichu z poł. XVII w., złoconym, zdobionym biżuterią.
 
Piec z XIX w., o którym mówią niektóre przewodniki, który kiedyś był za ołtarzem, obecnie jest w świetlicy przykościelnej, tzw. "kolibie"
 
Dookoła kościoła lapidarium z licznymi epitafiami i płytami nagrobnymi, prawdopodobnie nie wszystkimi pochodzącymi z tego kościoła.
 
Kościół św. Jana Nepomucena
 

/ / / /
moose | 2020-10-26 15:46:50
Zbigniew - wklejaj proszę tekst jako "paste as plain text" - bez formatowania, bo się robią dziwne białe ramki.